YeniŞafak tercihini yaptı: Pakistan… Manşeti bir de böyle okuyun

2022 yılında ABD’nin devirmek istediği dönemin Pakistan Başbakan’ı İmran Han’ı hedef alan Yeni Şafak gazetesi, şimdi de Pakistan-İran arasındaki gerilimde tercihini Pakistan’dan yana yaptı. Pakistan ile ticari ilişkileri olan Albayrak grubuna bağlı olan gazete, İran’ın, Pakistan’daki terör örgütüne yaptığı saldırıyı “bahane” olarak nitelendirdi.

Gazete ayrıca İran’ın yapığı saldırıların Gazze’yi dünya gündeminden düşürdüğünü öne sürdü.

YeniŞafak’ta yer alan haber şu şekilde:

““Ceyşul Adl” isimli bir örgütü bahane ederek çarşamba günü Pakistan’ı bombalayan İran’a hızlı bir misilleme geldi. Pakistan dün İran’ın 20 km içerisinde “Belucistan Kurtuluş Ordusu” ve “Belucistan Kurtuluş Cephesi”ne füzeli saldırı gerçekleştirdi. Pakistan, “Marg Bar Sarmachar” (Teröristlere ölüm) adını verdiği operasyonla 1988’deki Irak savaşından sonra İran topraklarını vuran ilk devlet oldu.

Gazze’de 24 binden fazla kişiyi öldürerek soykırım işleyen İsrail ve hamisi ABD’nin dikkatleri başka yöne çekmek adına bölgede yaktığı ateşe odun atan İran’a Pakistan’dan cevap geldi. İslamabad yönetimi, Pakistan’ı bombalayan İran’ı, füzelerle vurdu. Pakistan Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Sistan-Belucistan bölgesindeki “Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA)” ve “Belucistan Kurtuluş Cephesi” (BLF) isimli terör örgütlerine füzeli saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu. İran sınırının 20 km içerisinde bir nokta hedef alınırken, Pakistan, 1988 Irak savaşından sonra İran topraklarını vuran ilk devlet oldu. 3 gün önce Irak ve Suriye’yi, dün ise Pakistan’ı füze ve insansız hava araçları (İHA) ile vuran İran, Pakistan’da 2 çocuğun ölümüne sebep olmuştu.

HASSAS MÜHİMMATLARLA VURDU

Pakistan ordusu, “terör örgütleri” olarak nitelendirdiği BLF ve BLA’nın İran’daki sığınaklarının, “Marg Bar Sarmachar” (Teröristlere ölüm) kod adlı istihbarat temelli operasyonla başarılı şekilde vurulduğunu duyurdu. Hassas saldırıların “katil insansız hava araçları, roketler, gezici ve stand-off mühimmatla” gerçekleştirildiği belirtilerek, ikincil hasardan kaçınmak amacıyla azami özen gösterildiği vurgulandı. Açıklamada, ileriye dönük iki komşu kardeş ülke arasındaki ikili meselelerin çözümünde diyalog ve işbirliğinin faydalı olacağının düşünüldüğü kaydedildi.

UYARILARA ALDIRMADI

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada İran’ı BLF ve BLA hakkında son birkaç yıldır bilgilendirdiklerini ifade etti. Bakanlık, terör örgütünün İran topraklarında sığınaklar oluşturarak Pakistan’ın Belucistan Eyaleti’ne yönelik provakatif eylemlerde bulunma hazırlığında olduğu istihbaratını İran’la paylaştıklarını, ancak Tahran yönetiminin somut kanıtlar içeren çok sayıda dosyaya rağmen harekete geçmediğini belirtti. “Pakistan, İran İslam Cumhuriyeti’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam saygı duyuyor. Bugünkü eylemin tek amacı Pakistan’ın kendi güvenliği ve ulusal çıkarlarıdır.” denilen açıklamada, operasyon sırasında çok sayıda “teröristin” öldürüldüğü ifade edildi. İran ise saldırılarda 3’ü kadın, 4’ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

“İKİ KARDEŞ ÜLKE” VURGUSU

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, İran ile yükselen tansiyonun ardından Tahran ile kardeş ülke olduklarını ancak topraklarını savunmak için her türlü tedbiri alacaklarını belirtti. Alvi, ortadan kaldırılması için küresel çaba gerektiren terörün ortak sıkıntı olduğunun altını çizdi. Pakistan’ın tüm devletlerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam saygı gösterdiğine işaret eden Alvi, İran ile sorunların diyalog ve karşılıklı istişare ile çözülmesi gerektiğine dikkati çekti.

Gazze’yi gündemden düşürdü

Tahran eylemleriyle Gazze’de yaşanan insanlık dışı katliamı ve Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail aleyhine açılan “soykırım” davasını gündemden düşürdü. ABD ve İsrail’in dikkatleri başka yöne çevirme emeline hizmet eden İran, 2 gün içinde Irak’ın Erbil, Suriye’nin İdlib ve Pakistan’ın Belucistan bölgesini vurmuştu.

Terör ilişkilere zarar veremez

Pakistan’ın misillemesiyle ilgili İran Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı. Saldırının kınandığı açıklamadaPakistan’ın vurduğu köylülerin İran vatandaşı olmadığı ifade edildi. İran’ın iki ülke hükümetleri arasında “iyi komşuluk ve kardeşlik” politikası izlediği belirtilen açıklamada, “Düşmanın ve terör örgütlerinin iki ülke arasındaki komşuluk ilişkilerine zarar vermesine izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verildi.”

YENİ ŞAFAK GRUBUNUN PAKİSTAN’DAKİ TİCARİ İŞLERİ

Yeni Şafak’ın, 2022 yılında Pakistan’da Amerika ile hareket eden muhalefete destek vermesi ve dönemin Başbakan İmran Han’ı hedef almasının arkasında ticari ilişkiler olduğu anlaşılmıştı.

Gazetenin bağlı olduğu Albayrak Grubu Pakistan’da uzun yıllardır temizlik, inşaat ve taşımacılık sektöründe. 2020 Aralık ayında Pakistan Lahor’da temizlik hizmeti sunan Albayrak Grubunun kullandığı 6 tesise baskın yapılmıştı.

PAKİSTAN MUHALEFET LİDERİ YENİ ŞAFAK’I ZİYARET ETTİ

Albayrak grubunun Pakistan’da İmran Han yerine gelen eski Başbakan Şahbaz Şerif ile yakın olduğu biliniyor.

Şahbaz Şerif 2015 yılında Türkiye’ye geldiğinde Albayrak grubunu da ziyaret etmişti. Şahbaz Şerif, “Albayrak Grubu ve Ahmet Albayrak, Pakistan’da çok önemli somut yatırımlar yaptı. Bu işler gerçekten çok önemli. İşlerin ötesinde kardeşlik gerçekten çok önemli. Yapılan metro ve metrobüs projeleri zaman kazandıran projelerdi” demişti.

2018 yılında Albayrak Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Albayrak da 2011 yılından bu yana Pakistan’da yatırım yaptıklarını ifade ederek şöyle konuşmuştu: “Pakistan’ın 4 şehrinde atık toplama, çevre temizliği, metrobüs ile yolcu taşımacılığı, halk otobüsleri ve taksi ile yolcu taşımacılığı yapıyoruz.”

YENİ ŞAFAK’TA PAKİSTAN ÇATLAĞI

Ancak gazetenin yazarı ve eski yayın yönetmeni İbrahim Karagül 5 Nisan tarihli yazısında gazetesinin yayın politikasından farklı bir tespit yaptı. İbrahim Karagül yazısında ABD’nin Pakistan’da “siyasi darbe girişimi” yaptığını söyledi ve Yeni Şafak’ın yakın olduğu ismi eleştirdi.

Gazete yönetimi İbrahim Karagül’ün bu yazısını yayımlamadı. Bunun üzerine İbrahim Karagül istifa ederek gazete ile yollarını ayırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x