Tel Aviv’de araçla ezme eylemi: Çok sayıda yaralı var

İsrail’in başkenti Tel Aviv yakınlarında “araçla ezme” eyleminde 3’ü ağır olmak üzere 14 kişinin yaralandığı bildirildi.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davud Yıldızından yapılan açıklamada, Tel Aviv’in kuzeyinde yer alan Ra’anana şehrinde üç ayrı noktada “araçlı saldırı” düzenlendiği belirtildi.

Saldırılarda 3’ü ağır olmak üzere 14 kişinin yaralandığı ifade edildi. Saldırıların tek araçla mı yoksa ayrı araçlarla mı yapıldığına ilişkin ise bilgi verilmedi.

Ra’anana Belediye Başkanı Chaim Broyde de Kanal 12 televizyonuna yaptığı açıklamada, kent sakinlerinden evlerinde kalmalarını istedi. Polisin olayla ilgili soruşturmasının devam ettiği kaydedildi.

İSRAİL ORDUSU KENDİ VATANDAŞINI ÖLDÜRDÜ

Öte yandan İsrail ordusunun, Gazze Şeridi sınırını geçen İsrailli bir sivili “silahlı Filistinli” zannederek öldürdüğü ortaya çıktı.

Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, 29 yaşındaki İsrailli Efiyahu Muri, 7 Ekim’den yaklaşık 2 hafta sonra bilinmeyen bir nedenle Gazze sınırını geçti. Yakınları, Muri’ye ulaşamayınca polise kayıp başvurusunda bulundu. Yapılan araştırmaların ardından Muri’nin sınırın Gazze tarafında “silahlı Filistinli” zannedilerek İsrail ordusuna ait SİHA saldırısında öldürüldüğü ortaya çıktı.

Gazeteye konuşan Dagnit, kardeşi Muri’nin 23 Ekim’de aniden ortadan kaybolduğunu belirtti. Dagnit, annesinin ilk başlarda kardeşini bir arkadaşının evine gitmiş olabileceğini düşündüğünü ancak daha sonra polise başvurduklarını dile getirdi.

Dagnit, “Kardeşim sınırdan geri dönmeye ve çitlere yaklaşmaya karar verdiğinde yanlışlıkla ‘terörist’ olarak tanımlandı ve bir SİHA

Geçen ay da Gazze’de 3 İsrailli esir askerin, silah arkadaşlarınca yanlışlıkla “tehdit oluşturduğu” düşünülerek “dost ateşiyle” vurulup öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x