Fatih Altaylı: ‘Diyanet İşleri Başkanı’ Ali Erbaş Ülke İçin Büyük Tehlikedir

10 Kasım Cuma günü tüm Türkiye Ulu Önder Mustafa Kemal’i derin bir özlem ve saygıyla andı. Ancak Cuma gününe denk gelen 10 Kasım tarihinde, Diyanet’in yayınladığı Cuma Hutbesi’nde Atatürk’e yer verilmemesi büyük tepki çekti. Gazeteci Fatih Altaylı da bu duruma sert sözlerle tepki gösterdi.

Kaynak: https://fatihaltayli.com.tr/kose-yazi…

Tüm Türkiye 10 Kasım günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü derin bir özlem ve saygıyla andı.

Saat 09.05’i gösterdiğinde ise hayat durdu, vatandaşlarımız Ulu Önder’i için saygı duruşuna geçti. Binlerce vatandaşımız Anıtkabir’e ziyarette bulundu. Saygı dolu paylaşımlar, duygu dolu yazılar paylaşılırken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hutbesinde Atatürk’e yer vermemesi dikkatlerden kaçmadı.

10 Kasım Cuma günü Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Cuma hutbesinde, Atatürk’ün ismi dahi anılmadı.

‘Azim ve Gayret Sahibi Bir Mümin Olabilmek’ başlığına sahip Cuma hutbesinde müminlerin ahlaklı, dürüst, ilkeli ve disiplinli çalışmalarına yönelik sözler sarf edildi. 

Hutbenin son satırlarında ise Nitekim böyle bir sorumluluk bilinciyle çalışan şanlı ecdadımız, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz, bu toprakları bize vatan kılmak için var gücüyle gayret gösterdiler. Nice başarılar elde ettiler. Her birini rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. ‘ sözlerine yer verildiği görüldü. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 10 Kasım Cuma günü hutbesine buradan ulaşabilirsiniz.

Son yıllarda 10 Kasım’a denk gelen Cuma günlerinde, 23 Nisan, 19 Mayıs ve diğer milli bayramlarımızda Atatürk’ün isminin anılmaması sert sözlerle eleştirildi.

Gazeteci Fatih Altaylı da bu konuya kaleme aldığı köşe yazısında değindi. Altaylı, ‘Bölücü’ başlıklı köşe yazısında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı ağır sözlerle eleştirdi.

“Herkes ama herkes onun aziz hatırasını saygı ile anıyor. Bir kurum hariç.”

‘İçinde bir nebze insanlık, bir damla vatan sevgisi, bir katre vefa duygusu olan herkes ama herkes onun aziz hatırasını saygı ile anıyor.’ ifadelerini kullanarak sözlerine başlayan Altaylı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cuma Hutbesine dikkat çekerek devam ediyor; 

Bir dönem FETÖ’nün tüm toplantılarının demirbaşı olan, FETÖ’nün tezlerinin yılmaz savunuculuğunu yapan, Abant toplantılarının vazgeçilmez katılımcısı, FETÖ talebelerinin vazgeçilmez tez jürisi Ali Erbaş’ın başında olduğu Diyanet.Amacının ne olduğu çok açık.Bölücülük yapmaya çalışıyor.İktidarı yıpratmayı amaçlıyor.

“Ali Erbaş, çok açık biçimde bu toplumu bölmeye, fay hattı yaratmaya çalışmaktadır.”

Fatih Altaylı, Ali Erbaş’ın ülke için büyük bir tehlike olduğunu savunarak şu ifadelere yer verdi:

‘Bir ulusal kahramanı, aramızdan fiziki ayrılışının yıldönümünde, üstelik de Cuma gününe denk gelmişken, Cuma hutbesinde tek kelime ile bile olsa anmamanın başka hiçbir gerekçesi olamaz.

Ali Erbaş, çok açık biçimde bu toplumu bölmeye, fay hattı yaratmaya çalışmaktadır.

Ülke için büyük tehlikedir.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x