Ek zamda rakam netleşiyor: ‘Bu ay içerisinde yasalaşır’

Milliyet.com.tr/ Milyonlarca emekli ek zammın ne kadar olacağını merakla bekliyor. Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Emeklilere ek zam düzenlemesi Kabine toplantısında görüşülmesinin ardından Meclis’e sunulacak. Meclis’te zaten şu anda asgari ücret desteğinin artırılması ve diğer çalışma hayatına ilişkin bir torba yasa teklifi var. Emeklilere ek zam düzenlemesinin de torba yasaya dahil edilip Meclis’ten geçmesini bekliyoruz. Bu süreç bu ay içerisinde yasalaşır ödemeler de bu ay içerisinde yetişmese bile ek olarak mutlak suretle yatırılacaktır.

‘YÜZDE 49.25’E ÇIKARILACAK’

Şu anda memur ve memur emeklilerine yüzde 49.25’lik zam süreci var. SSK ve Bağkur emeklilerinin ise hak ettiği tutar yüzde 37.57’dir. Ben bu tutarın yüzde 49.25’e çıkarılacağını tahmin ediyorum.

‘DENGELENME SÜRECİ DİKKATE ALINACAK’

Burada şöyle bir durum da var. Temmuz ayında SSK ve Bağkur emeklileri memur emeklilerinden daha fazla zam alacak. Ocak ayındaki yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı temmuzda daha düşük bir oranda belirlendi. O nedenle memur emeklileri daha düşük zam alacaklar. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bu konuyla ilgili temmuz ayında bir dengelenme süreci olacağını ve bu dikkate alınarak zam yapılacağını söyledi.

SSK ve Bağkur emeklilerine ben bu dönemde yüzde 49.25 zam yapılacağını düşünüyorum. Ancak temmuz ayında memur emeklilerinden daha fazla zam alacaklar. Belki bu durum gözetilerek de bir düzenleme yapılabilir. Maaşlarda bir dengelenme olacaktır.

EK ZAM OCAK AYINA YETİŞİR Mİ?

Ek zam ocak ayına yetişir, ben ocak ayı içerisinde yasalaşmasını bekliyorum. Eğer yetişmezse mutlak suretle ek olarak farklar yatırılacaktır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşı tahminim yüzde 50 artışla 11 bin 250 TL’dir. 11 bin 250 ile 11 bin 500 TL arası bir tutar olabilir. Burada kök maaş düzenlemesi de söz konusu. En düşük emekli maaşı alanların asıl maaşları neydi? Örnek vermek gerekirse 6 bin TL maaş alan bir kişi geçen yıl temmuzda yapılan yüzde 25 zamdan 1500 TL ek zam aldı, bu da 7 bin 500 TL demek. Devletimiz zaten tüm maaşları 7 bin 500 TL’ye tamamladı. O yüzden ek zammın daha fazla yansıtılabilmesi için kök maaşın en düşük emekli maaşına eşitlenmesi lazım. 6 bin TL kök maaşa sahip bir kişi şu anda 50’lik zam artışı olacağını tahmin edersek toplam 9 bin TL alacak. Bizim en düşük emekli maaşı tahminimiz 11 bin 250 TL. O yüzden burada 9 bin TL olan maaşı yine 11 bin 250 TL’ye tamamlanacak. Burada kök maaşlar seyyanen zam veya oransal bir zamla 11 bin 250 TL’ye tamamlanırsa bundan sonraki zam sürecinde yüzde 30 zam olacaksa 11 bin 250 TL üzerine yüzde 30 zam olacaktır. O nedenle ben en düşük emekli maaşının kök maaşlara eşitlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

EK ZAMDAN EYT’LİLER DE FAYDALANACAK MI?

Ek zamdan EYT’liler de dahil tüm emeklilerimiz faydalanacaklardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x