Bakan Bolat: 11 ayda 4,7 milyar liralık uyuşturucu ele geçirildi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, gümrüklerde bu yıl 22 milyar liralık kaçak ticarete konu ürün ele geçirildiğini belirtti. AA’nın haberine göre, Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) düzenlenen Yasa Dışı Ticaretle Mücadele Konferansı’nın açılışında konuşan Bolat, Türkiye’nin 154 aktif gümrük kapısı olduğunu ve 623 milyar dolarlık mal ticaretinin bu gümrüklerden yapıldığını bildirdi.

‘KÜRESEL MAL İHRACATI 25 TRİLYON DOLAR’

Bolat, Birleşmiş Milletler verilerine göre küresel düzeyde ticaret yoluyla aklanan para miktarının ticaretin yüzde 2,5’ine tekabül ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Küresel mal ihracatı 25 trilyon dolar. Ticaret yoluyla aklanan rakam bir trilyon dolar. Bir trilyon dolar değerinde, ticaret yoluyla aklanan yasa dışı ticaret oluşuyor. Narkotik endüstrisinin de yıllık 300 milyar dolarlık hacme ulaştığını üzülerek söylemek zorundayız. Yasal ticareti sanayicilerin, ihracat ve ithalatçıların zarar etmeyeceği şekilde yapmaya çalışmak gümrük idarelerinin görevlerinden biri. Uyuşturucu ticaretini engellemek için çalışmalar kararlılıkla yürütülüyor.”

11 AYDA 11 TON UYUŞTURUCU YAKALANDI

Ekiplerce bu yılın 11 aylık döneminde yapılan operasyonlarda 4,7 milyar liralık uyuşturucu ele geçirildiğini bildiren Bolat, 17 milyar 200 milyon liralık da kaçak ticari eşyaya el konulduğunu ve yakalanan uyuşturucu miktarının 11 ton olduğunu söyledi. Gerçekleştirdikleri operasyonlarla zehir tacirlerine yönelik mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Bolat, “Ekiplerimizi geliştiriyoruz, yatırım yapıyoruz, cihazlar alıyoruz, dijital alana geçiyoruz. İstihbarat tekniklerimizi modernleştiriyoruz, ekiplerimizin sayısını artırıyoruz. Yaptığımız yatırımların meyvesi olarak da 2022’nin 11 ayına kıyasla yakalamalarda yüzde 94 artış sağlandı. Birçok kaçakçılık teşebbüsü de bertaraf edildi” diye konuştu.

‘SONRADAN KONTROLLE YAKALIYORUZ’

Bolat, yerli olarak geliştirilmiş x-ray cihaz sistemlerini kullanmaya başladıklarını, ilk yerli araç ve konteyner tarama sisteminin devreye alındığı belirtti. Transit taşımalar ve e-ticaret faaliyetlerini de takip ettiklerini dile getiren Bolat, şu değerlendirmede bulundu: “E-ticaretin artan hacmini de göz önünde bulundurarak teknolojik altyapımızı geliştiriyoruz. Yapılan analizlerle ya da ihbarlarla gümrükten geçmiş ürünleri ‘sonradan kontrol’ mekanizmasıyla gittiği yerlerde tespit edip, kontrollerini yaparak kaçakları yakalıyoruz. 2023’ün 11 ayında, sonradan yapılan kontrol ve ikinci kontrol çalışmalarıyla 3 milyar liraya yakın gümrük vergisi ve cezası tahakkuk ettirildi.”

VERGİLERİN YÜZDE 30’U GÜMRÜKLERDEN TOPLANDI

Bolat, internet ortamında yapılmaya çalışılan kayıtsız ticari işlemlere de işaret ederek, “Getirdiğimiz düzenlemelerle bunların da önüne geçmek, kayıtlı hale getirip adil rekabet ortamı içine girmelerini ve vergi ödemelerini mümkün kılmaya çalışıyoruz” dedi. Gümrük idarelerinin, kayıt dışı ticaretle mücadele, haksız ticaretin engellenmesi açısından önemli fonksiyonu olduğunu vurgulayan Bolat, Türkiye’de vergi gelirlerinin yüzde 30’unun gümrüklerden toplandığını söyledi. Bolat, 2023’te gümrüklerde 22 milyar liralık kaçak ticarete konu ürün ele geçirildiğini belirterek şunları kaydetti: “1375 ton akaryakıt, 4 milyon 743 bin elektronik eşya, 1 milyon 130 bin paket sigara, 389 milyon makaron, 47 milyon sigara kağıdı ve filtresi, 1 milyon 165 bin elektronik sigara ve aksamı, 4 bin 700 ton gıda ve 3 bin 924 tarihi eser ele geçirdik. 4,7 milyar liralık uyuşturucu da yakalamaların arasında yer alıyor.”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran

‘YASA DIŞI TİCARET KAMU GELİRLERİNİ AZALTIYOR’

ATO Başkanı Gürsel Baran da yasa dışı ticaretin, sınırları aşan tehlike ve tehditleri bünyesinde barındırdığını, ekonomik faaliyetler üzerinde daraltıcı etki oluşturduğunu ve vergi gelirlerinde kayıplara yol açarak büyümeye zarar verdiğini vurgulayarak, “Kamu hizmetlerinin kalitesini ve vergi oranlarını da etkiliyor. Yasa dışı ve kayıt dışı ekonomiyle mücadelede en iyi yöntemlerden biri, kayıtlı ekonomiye geçişin etkin şekilde sağlanması. Geleneksel metotlardan dijitalleşmeye geçiş, buna katkı sağlıyor” diye konuştu.

TOPLUMSAL FARKINDALIK VE SIKI DENETİM GEREKİYOR

Baran, Türkiye’nin, kayıt dışı ekonomiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan “Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı” ile mücadele ettiğini belirtti. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin başarılı olması için toplumsal farkındalığın sağlanmasının önemine vurgu yapan Baran, “Bu mücadele için veri paylaşımının geliştirilmesi, hukuki ve idari önlemlerin alınması, denetim kapasitesinin artırılması gerekiyor. Tüm bunların hakkıyla uygulanabilmesi de tüm kurum ve kuruluşların işbirliği içinde çalışmasıyla mümkün” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x