Philly Fed imalat endeksi aylık ilerlemeye rağmen Mart ayında küçüldü

Investing.com – ABD imalat faaliyetlerinin önemli bir ölçütü; Mart ayında beklentilerin altında kaldı ancak son fiyat baskılarının gevşeyebileceğine dair işaretler göstermesiyle, bir önceki aya kıyasla ufak bir iyileşme gösterdi.

Philadelphia Fed’in imalat endeksi, Şubat ayındaki -24,3 seviyesinden -23,2’ye yükselerek üst üste ikinci ayda da hafif bir artış gösterdi ancak daralma bölgesinde kalmaya devam etti. Ekonomistlerin tahminleri bu rakamın -15,6’ya yükseleceği yönündeydi.

Yeni siparişler ve sevkiyatların her ikisi de Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyelerine gerilerken şirketler istihdamda da düşüş olduğunu bildirdi.

Firmalar, fiyatlarda genel bir artış bildirmeye devam ederek hem işletmeleri hem de tüketicileri rahatsız eden enflasyondaki yükselişi yansıttı. Yine de Philly Fed anketine göre üreticiler tarafından ödenen fiyatlar ve müşteriler tarafından alınan endekslerin her ikisi de düşüş gösterdi.

Bu arada Philly Fed’den yapılan açıklamaya göre anketin gelecekteki faaliyetlere ilişkin geniş göstergeleri, üreticilerin “önümüzdeki altı ay boyunca büyüme beklentilerinin düşük olduğunu” gösterdi.

Perşembe günü açıklanan ayrı bir veriye göre işsizlik yardımlarına başvuran Amerikalıların haftalık sayısı, beklenenden daha fazla düşerek 192.000’e geriledi. Bir önceki haftanın yukarı yönlü revize edilmiş toplamı olan 212.000’e kıyasla yaşanan bu düşüş, ABD’nin iş gücü piyasasının süregelen direncini ve işsiz kalanların yeni iş bulmalarının görece kolay olduğunu gösterebilir.

Merkez bankasının, enflasyonu kontrol altına almak istemesi ve aynı zamanda ABD bankacılık sektöründe olası bir krizin farkında olması nedeniyle rakamların, bu ayın sonunda Fed‘in politik kararlarını etkilemesi muhtemel.

Yazar: Scott Kanowsky

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir