Petrol talebi bu yıl rekor seviyelere çıkacak mı?

Investing.com – Çin’in seyahat talebindeki toparlanmanın arttığına dair işaretlerin, bu yıl ham petrol tüketiminin artacağına dair umutları artırmasıyla Salı günü petrol fiyatları yükseldi ancak bu hafta ABD ekonomisine dair yeni veri beklentisi, daha geniş çaplı kazançları sınırlı tuttu.

Reuters’in haberine göre Çinli hava yolu şirketleri, ülkenin COVID-19 kısıtlamalarının çoğunu gevşetmesinin ardından bu yıl seyahat talebinde beklenen toparlanma için pozisyon almak üzere büyük çaplı işe alımlar gerçekleştiriyordu. Çin’in seyahat talebindeki toparlanmanın, bu yıl petrol tüketiminin en büyük itici güçlerinden biri olması bekleniyor.

Ancak Salı günü açıklanan verilere göre Çin enflasyonu, Mart ayında beklenenden daha zayıf bir performans göstererek COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından ekonomik toparlanmanın ivme kazanmakta zorlandığını ortaya koydu.

Yine de piyasalar, OPEC+’nın beklenmedik üretim kesintisi kararının, önümüzdeki aylarda petrol arzında daralmanın artacağına işaret etmesinin ardından geçen hafta önemli kazançlar elde etti.

Brent %0,6 artışla 84,68, WTI %0,6 artışla 80,25 dolara yükseldi.

ABD tarım dışı istihdam verilerinin, istihdam piyasasında bir miktar esnekliğe işaret etmesi ve Fed’e, faizleri artırmaya devam etmesi için daha fazla alan sağlamasıyla dolardaki toparlanmanın baskısı altında kalan ham petrol fiyatları geriledi.

Bu veri, faizlerin yakın vadede yükselmeye devam edeceği ve bunun da ekonomik faaliyetler üzerinde baskı yaratarak bu yıl ham petrol talebini düşürebileceği yönündeki endişeleri artırdı.

Şimdi gözler Çarşamba günü açıklanacak olan ve Mart ayında bir önceki aya göre sabit kalması beklenen ABD tüketici fiyat endeksi verilerine çevrilmiş durumda.

Fed’in Mart toplantısına ilişkin tutanaklar da Çarşamba günü açıklanacak ve merkez bankasının, gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin duruşu hakkında daha fazla ipucu vermesi bekleniyor. Fed, toplantı sırasında faizleri 25 baz puan artırmış ve bankacılık krizine ilişkin artan korkulara rağmen yüksek enflasyonla mücadelede politikayı sıkılaştırmaya devam etme sözü vermişti.

Yatırımcıların bu yıl ekonomik bir yavaşlamaya karşı temkinli olmasından dolayı, faizlerin daha da yükseleceğine dair herhangi bir işaretin, petrol piyasaları üzerinde baskı yaratması muhtemel.

Bu hafta ayrıca OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından Perşembe ve Cuma günü açıklanacak olan aylık petrol piyasası raporları var. İki grup da Çin’deki toparlanmanın petrol talebini bu yıl rekor seviyelere çıkarmasını bekliyor.

Yazar: Ambar Warrick

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir