“Erik Dalı’nı dünyaya duyurduk”

Voleybolda tarihi başarılar arka arkaya geldi. Milletler Ligi’nde şampiyonluğa ulaşarak dünyanın 1 numarası olan Filenin Sultanları’nın ardından erkeklerimiz de unutulmaz bir başarıya imza atarak Challenger Kupası’nda şampiyon oldu. Efeler’in bu başarısı ile birlikte Türkiye, tarihinde ilk kez Milletler Ligi’ne yükselmeye hak kazandı. Voleybol Federasyon Başkanı Mehmet Akif Üstündağ başarıyı ve Türk voleybolunun durumunu değerlendirdi.

Akşam gazetesinden Orçun Özateş’in haberine göre Üsdündağ, “2023 yılında katıldığımız üç organizasyonda üç birincilik elde ettik. Aslında ben buna 4 diyorum. Kadınlarda Milletler Ligi’nde şampiyonluğu elde ettik. Ama daha önemlisi dünya birincisi olduk. Takım sporlarına baktığımızda bu başarı bir ilk. Erkeklerimiz gecikmeli de olsa büyük bir başarı elde etti. Bizim yerimiz burası değildi. Bizim dünyada ilk 16 içerisinde olmamız gerektiğini söylüyordum. Geldiğimiz noktada şükür bugün bu hedefimizi gerçekleştirdik” dedi.

OLİMPİYAT HEDEFLERİMİZ VAR
Üsdündağ, başarının devam etmesi için Avrupa Şampiyonası’nda da mutlaka hem erkeklerde hem de kadınlarda kürsüde yer almamız gerektiğini belirterek, “Kadınlarda bir türlü o altını Avrupa’da yakalayamadık. Dünyada ‘o altın gelecek’ dedik ve geldi. Şimdi de Avrupa’da yakalamak istiyoruz. Erkeklerimizin en iyi derecesi onunculuk. Hedefimiz ilk üç. Kadın ve erkeklerin aynı anda Olimpiyat’ta yer almasını hedefliyoruz. Bunu başaran birkaç ülkeden biri olmak istiyoruz” diye konuştu.

Üstündağ’ın diğer açıklamaları da şöyle:

Voleybol Lisesi projesi diğer spor branşlarında da rahatlıkla uygulanabilir. Bu projem esasen futbol içindi. 2011 yılında Futbol Federasyonu’nda bir görevim vardı. Ben bu projeleri orada hayata geçirecektim. 3 Temmuz döneminden dolayı bunları gerçekleştiremedik. Son dönemde de diğer spor branşların başkanlığı için teklifler geldi. Bu hedefleri yakalamak için geri çevirdim. Bu kadar emek vermişiz, burayı bırakmak doğru olmazdı. Camiaya vefasızlık olurdu.

ALTYAPI İÇİN ÇOK KAFA YORDUK
Altyapı sorununu çözmek için çok kafa yorduk. Voleybol Lisesi, voleybol fabrikası gibi projeler yaptık. Türkiye’nin her bölgesinde taramalar yapılıyor. En iyi eğitimi veriyoruz. Sporcularımıza eğitim bursları veriyoruz. Ailelerin üzerinden bu yükü bu konuda biz alıyoruz. Onlar bizim evlatlarımız.

VARGAS’I MALATYA’YA GÖTÜRECEĞİZ
Vargas’ı turnuvalar bittikten sonra Malatya’ya götüreceğiz. Vargas’ın bizi seçmesi dikenli ve taşlı bir yoldu. Ama başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük katkıları ve destekleri oldu. Oyuncunun bizi istemesi de önemliydi. Geldi, bizi seçti dünyanın 1 numarası olan takımın içerisinde oldu. Fena mı oldu?

HOCA DEĞİŞİKLİĞİ ZOR KARARDI
Hem erkeklerde hem de kadınlarda hoca değişikliğine gittik. Değişimin zamanının geldiğini düşündük. Bu hamle bir risktir, cesaret ve inanma işidir. Biz bu sene, bu ülkede bir takım çalıştırmayan hocaları tercih ettik. Zor ve önemli bir karardı, elbette kolay olmadı.

KORKUM DA YOK!..
Ben hedef korkusu yaşayan biri değilim. Keşkeleri hiç aklımdan geçirmeyen bir insanım. Yaptığım işin doğru olduğuna inanarak yapıyorum. Hayal ve heyecanlarımı hep üst noktada tutuyorum. Bir korkum da yok. Bir koltuk sevdam da yok. Çok açık sözlüyüm, çok şeffafım… Burada kişiler önemli değil. Sistem devam etmeli. Bugün Üstündağ var ama yarın da bu sistem devam etmeli.

İNŞALLAH SPOR ÜLKESİ OLACAĞIZ
Zengin bir ülkeyiz, güçlü bir devletiz. Güçlü imkanlara sahibiz. Voleybol ülkesiyiz. Ama inşallah spor ülkesi olacağız.

HAKEM YETİŞTİRİYORUZ
Voleybol Lisesi’nde sporcunun yanı sıra hakem de yetiştiriyoruz. Lisenin ikinci sınıfında hakem dersi koyduk. 28 tane hakem mezun ettik. Voleybol hariç her yerde hakem tartışması var. Burada ne hakem konuşuluyor ne de tartışılıyor.

HANDE EVLADIMIZ
(Voleybolcu Hande Baladın’a tehditle ilgili) Hande bizim evladımız. Hande’ye tehdit konusunda bizim hukukçularımız da devreye girdi. Hande’nin annesi de babası da biziz. Bu çok çirkin, kabul edilemez bir süreç. Yargıya taşıdık. İnşallah en kısa sürede bu sorun çözülür.

CUMHURBAŞKANIMIZ YAKINDAN TAKİP EDİYOR
Üstündağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın spora çok büyük bir destek verdiğini ifade ederek, “Kendileri her zaman bizim yanımızda ve destekçimiz. Voleybolu, sporu çok seviyor ve takip ediyor. Başarılarımızla kendisi de çok mutlu oluyor. Cumhurbaşkanımız en son burada kızlarımızla bir araya gelmişti. Çok güzel sohbetler olmuştu. Kimin hangi takımda oynadığını biliyor. MVP seçilen oyuncumuzun ne kadar sayı attığına kadar da bilgisi var. En büyük şansımız sporun içinden gelen bir Cumhurbaşkanımızın olması. Hangi konuda kapısını çalsanız yardımcı oluyor. Hiçbir ülkede süreç bu kadar kısa olmazdı, Melissa Vargas’ın kimliğinin hemen takdim edilmesinde. Bu olayda da çok büyük bir katkısı oldu.”

ERİK DALI’NIN BESTECİSİ BİZE SPONSOR OLSUN!
Mehmet Akif Üstündağ, (gülerek) “Kadınlarımız ve erkeklerimiz de şampiyon kutlamalarını ‘Erik Dalı’ türküsü ile yaptı. ‘Erik Dalı’nı bütün dünyaya duyurduk. Artık ‘Erik Dalı’nın bestecisinin bize sponsor olması lazım” ifadelerini de kullandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x