Christian Atsu, Gana gelenekleriyle uğurlandı! Cenazede dans, müzik ve gözyaşı

18 Şubat’ta enkaz altında cansız bedenine ulaşılan Ganalı futbolcunun cenazesi, önce Hatay’dan Adana’ya, oradan uçakla İstanbul’a getirildi. Cenaze, İstanbul’un ardından da Türk Hava Yolları’na ait uçakla, Gana’nın Başkent’i Akra’ya ulaştı.

 

ÜLKE GELENEKLERİYLE UĞURLANDI
Hatay’daki evinde depreme yakalanmasının ardından on ikinci günde enkaz altından cansız bedeni çıkarılan 31 yaşındaki futbolcunun naaşı, ardından ülkesine nakledilmişti. Uzun bir süredir taziyeler için bekletilen ve ülke geleneklerince anma programları yapılan cenaze ardından toprağa verildi. Anma mahiyetindeki çeşitli dans figürleri, müzik sesleri ve yakılan tütsülerin kokuları eşliğinde icra edildi.

 

ADEBAYOR’DAN MUNTARİ’YE
Cenaze törenine ülke futbolundan, siyasetçilere kadar bir çok kişi katıldı. Devlet evindeki törene basın mensupları akreditasyonla alındı. Gana Milli Takımı Teknik Direktörü Chris Hughton, Togolu ünlü futbolcu Emmanuel Adebayor, Sulley Muntari, Asamoah Gyan, Agyeman Badu ve Haminu Dramani gibi bir çok futbolcu da meslektaşlarını son yolculuğuna uğurlamak için hazır bulundu.

 

EŞİ VE ÇOCUKLARI DA GELDİ
Christian Atsu’nun eşi Marie-Claire Rupio, İngiltere’den üç çocuğu birlikte geldiği Afrika ülkesinde törene katılanlar arasındaydı. Zaman zaman oldukça duygusal anların yaşandığı törende ağıtlar da yakılırken, Rupio da göz yaşlarını tutamadı. Marie-Claire Rupio’nun ölen eşi için yazdığı duygusal veda mesajı da yürekleri burktu.

APPIAH, GYAN TAZİYE İÇİN GELMİŞTİ
Ada Foah’taki aile evi cenaze öncesi baş sağlığı ziyaretlerinin adresi olmuştu. 31 yaşında ölen futbolcunun sevenleri, arkadaşları ve yetkililer aileyi ziyaret ederek taziyeleri iletti. Ganalı eski milli futbolculardan Stephen Appiah, Asamoah Gyan, Sulley Muntari, Agyeman Badu ve Haminu Dramani gibi isimler ziyarete gelen isimler arasında yer aldı.

1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8

NİJERYALI ÜNLÜ KOMEDYEN, ATSU’NUN İYİLİĞİNİ AÇIKLADI
Futbolculuğu döneminde yaptığı bağışlar ve yardımlarla bilinen oyuncunun vefatının ardından, zamanında yaptığı bir yardım daha ortaya çıktı. Nijeryalı ünlü komedyen Craze Clown, Christian Atsu tarafından üniversite eğitim masraflarının karşılandığını açıkladı. Gerçek ismi Emmanuel Ogonna Iwueke olan ve Craze Clown olarak bilinen aynı zamanda doktor da olan tanınmış kişilik, twitter hesabından bir paylaşımda bulundu ve şunları yazdı:

“Christian 2015 yılından beri beni destekliyordu. Babamı kaybettiğimde bana ulaştı, ben mezun olana kadar masraflarımı karşılamayı teklif etti ve bunu gerçekleştirdi. Sen benim büyük bir dostum oldun Chris ve seni kesinlikle özleyeceğim. Gerçekten gözyaşlarımı tutamıyorum. Huzur içinde uyu kardeşim”.

PAYLAŞIMI ONBİNLERCE BEĞENİ ALDI
Ganalı milli futbolcu ile o döneme ait olduğu görülen mesajlaşmalarının görüntüsünü de yayınlayan Craze Clown’ın paylaşımında Atsu’nun kendisine ne kadarlık bir maddi yardıma ihtiyacı olduğunu sorduğu, ardından okulunu bitirmesini ve iyi bir iş bulmasını sağlayacağı sözü verdiği görülüyor. Ünlü komedyenin paylaşımı kısa sürede 2.7 milyon kez görüntülenirken onbinlerce beğeni aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir